Georgievski: Maqedonia s’ka asnjë rrënjë që lidhet me antikën
Ish-kryeministri i Maqedonisë Ljubço Georgievski, gjatë një intervistë për të përditshmen "Utrinski Vesnik", ka deklaruar se Maqedonia nuk ka asnjë rrënjë dhe gjurmë që ndërlidhet me historinë antike, madje ka shprehur se rrënjët e popullit maqedon, janë sllave.

"Argumenti kryesor i pushtetit aktual është se nëse do t’i vëmë një parashtresë emrit të shtetit, të tipit "e epërme" ose "veriore", do ta ndrysojmë identitetin e popullit maqedonas.

Nuk ka ndryshim më të madh për identitetin e njeriut nga ky që i është bërë popullit maqedonas nga ana e OBRM-PDUKM-së.

Ndryshimi i parë i identitetit u bë me ndërhyrjen e parë në historinë për antikuizicion që u bë pakurrfarë baze. As që ka gjurmë dhe rrënjë që ndërlidhen me historinë antike.

Momenti i dytë për ndryshimin e identitetit është invazioni masiv nëpërmjet mediave që tërësisht kontrollohen nga OBRM-PDUKM të cilat emitojnë program paradoksal që e ndryshon kodin e identitetit", ka thënë të ish-kryeministri dhe ish-lideri i partisë OBRM-PDUKM, Ljubço Georgievski, transmeton "Zhurnal". /albeu.com/

Shtuar më 09/09/2016, ora 10:12
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori