Fërçkovski: Gruevski po të kishte fuqi, do e kishte mbyllur PSP-në
Nëse VMRO-DPMNE formon qeverinë dhe mbështet prap në pushtet, do ta mbyllë Prokurorinë Speciale të drejtuar nga Katica Janeva.

Këtë e ka dëshmuar herë pas here me deklaratat e tij ish kryeministrit Nikolla Gruevski i cili ka theksuar mes tjerash se nuk e mbështet punën e Prokurores Speciale edhe pse Gruevski është njëri prej nënshkruesve të Marrëveshjes së Përzhinos.

Kjo mosmbështetje e punës së Prokurorisë Speciale në opinion komentohet në forma të ndryshme.

Disa thonë se Gruevski tenton me çdo kusht që ta mbyllë PSP-në, ndërsa profesori Universitar i së drejtës ndërkombëtare dhe ish Ministër i MPB-së, Lubomir Fërçkovski për Zhurnal thotë se partia në pushtet, VMRO-DPMNE e Nikolla Gruevskit nuk ka fuqi reale që ta mbyllë Prokurorinë Speciale, por kjo është një taktikë e Gruevskit që të bëjnë një pazarë i cili do të lehtësonte procedurën për politikanët e kësaj partie maqedonase.

"Nuk i komentoj qëndrimet e tij. Nuk do të jenë në pozicion ta bëjnë atë që i gjithë sistemi i funskionimit të PSP-së të ndërpritet, dhe mendoj se ata nuk kanë atë fuqi që ta bëjn atë.

Po t'i pyesisht funksionarët e VMRO-DPMNE-së, atë menjëher do ta kishin mbyllur së funksionuari por fatmirësisht nuk janë aq të fuqishëm të bëjnë një gjë të tillë dhe mendoj se me këto presione ato po bëjnë pazar për qasje më të butë kundrejt personave që janë nën hetim të PSP-së", ka deklaruar Lubomir Fërçkovski për Zhurnal. /albeu.com/
Shtuar më 02/01/2017, ora 13:41

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori