Fama e “Boki 13”/ Gazetari homoseksual tronditi Maqedoninë
Zëvendës Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Mattheë Palmer tha se një hetim i pazgjidhur për shantazh në Maqedoninë e Veriut mund të minojë perspektivën e vendit për hapjen e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Ish-kryeprokurorja e Posaçme, Katica Janeva dha dorëheqjen muajin e kaluar, pas akuzave kundër saj për organizim të një skeme për të zhvatur miliona euro nga një biznesmen i paditur në këmbim të uljes së një dënimi.

Zyra e Prokurorisë Speciale u krijua për luftën ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit në nivele të larta dhe ka qenë prej kohësh simbol i aspiratave transatlantike. Me drejtimin e hetimeve ndaj ish-kryeministrit autoritar Nikolla Gruevski, zyra e saj ishte e mandatuar kryesisht për të rivendosur sundimin e ligjit në vend. Këto janë akuza serioze dhe të gjitha akuzat e tilla serioze kërkojnë një përgjigje serioze” i tha zoti Palmer Zërit të Amerikës.

Palmer tha se ai është optimist se negociatat për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE mund të hapen këtë vjeshtë, por zgjidhja e çështjes së prokurores Janeva do të jetë thelbësore për këtë vendim.

Po ccfarë ka ndodhur me Maqedoninë e Veriut. Pak kohë më parë në media u publikua një video, ku shfaqej një gazetar dhe shoëmen i njohur në shkup me emrin “Boki 13” duke marrë një ccantë me një milion euro.

Skandali i quajur “Reket”, ose zhvatja shpërtheu pas publikimit nga gazeta italiane “La Verita” të videos dhe një audiopërgjimi, ku gazetari fliste me një biznesmen nën hetim për pastrim parash se masat ndaj tij duhet të zbuteshin në shkëmbim të 8 milione eurove.

Video tregon se si “Boki” 13 mori 1.5 milionë euro nga biznesmeni Orce Kamçev, duke i premtuar se me ndihmën e Katica Janevës do të lihet i lirë lidhur me akuzën për rastin “Perandoria”.

Skandali ka vënë në pikëpyetje të madhe prokurorinë speciale në Shkup, tek e cila kishte shpresë për të goditur korrupsionin ne nivele te larta. Akuza e ngritur ndaj ish kryeministrit Gruevski tashmë në azil ishte një nga ccështjet më të forta, por që duket se po humb kredibilitetin.

Skandali “Zhvatja” në Shkup po komentohen edhe si një luftë politike kundër kryeministrit Zaev, pranë të cilit është televizioni i krijuar nga personazhi kontravers “Boki 13”. Ai është mjaft i njohur në vendin e tij, si një homoseksual i deklaruar, shoëmen dhe gazetar dhe së fundmi krijoi edhe një televizion privat.
Shtuar më 09/08/2019, ora 15:04

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori