Erdogan shpall Merkelin armike: Mos votoni partinë e saj!
Pëlqej
Presidenti turk Erdogan e ka rritur dozën e akuzave ndaj qeverisë gjermane duke i bërë thirrje ndërkohë turqve që kanë të drejt vote atje që të mos votojnë partinë CDU të Merkel në zgjedhjet e muajit të ardhshëm.

"Po ju bëj thirrje të gjithë bashkëvendasve të mi në Gjermani, Kristian- Demokratët, SDP, Partia e Gjelbër, të gjithë janë armiq të Turq"., - citohet ai nga mediat turke.

Retorika ka qenë mjaft e ashpër mes Gjermanisë dhe Turqisë gjatë muajve të fundit kjo shteti i drejtuar Erdogan kërkoi largimin e bazës gjermane nga territori i saj.

Largimi i "Tornadove" gjermane nga baza ajrore në kufi me Sirinë ishte kulmi i krizës mes dy vendeve, ndërsa gjermanët akuzojnë Turqinë për shkelje të të drejtave të njeriut gjatë burgosjeve masive të elitës së vendit pas tentativës për grusht shteti në korrik 2016. /albeu.com/
Shtuar më 18/08/2017, ora 15:57
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori