Emigrantet sjellin më pak para
Drejtori i Odës Ekonomike të Maqedonisë Veriperëndimore, Arben Halili ka bërë me dije se janë ulur ndjeshëm të ardhurat e emigrantëve.

Halili ka shtuar se rënia e remitancavve lidhet me faktin se qeveria nuk ka treguar gatishmëri për të vënë në lëvizje këta para.

Në katër muajt e parë të këtij viti, rezulton të ketë më pak të ardhura sesa katër muajt e parë të vitit paraardhës.

Më saktëishst, këtë vit nga janari në pril janë dërguar 413 milionë euro, ndërsa vitin e kaluar 30 milionë euro më pak, 380 milionë.

Njohës të çështjeve ekonomike kanë sqaruar se paratë e emigrantëve nuk po shfrytëzohen siç duhet, pasi që qeveria e Gruevskit para së gjithash është edhe diskriminuese ndaj diaporës, sidomos ndaj asaj shqiptare.

Kjo e fundit përbën dhe numrin më të madh, pasi 80 % e emigranrtëve janë të etnisë shqiptare. /albeu.com/

Shtuar më 21/08/2014, ora 09:33
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori