Edhe opozita në Maqedoni nuk beson se hapen negociatat
Një ditë pas publikimit të raportit të progresit për Maqedoninë e Veriut, opozitarja maqedonase VMRO-DPMNE mbetet e bindur se vendi mund të marrë datë për negociata as këtë vit.

Partia e Hristijan Mickoskit thotë se kjo është pasojë e mungesës së reforma thelbësore.

“Rekomandimi i përsëritur i këtij viti vetëm tregon se vitin e kaluar Zaev dhe Dimitrov ashtu si edhe Qeveria gënjyen se ka datë për fillimin e negociatave për anëtarësim. Nuk ka, sepse nuk ka reforma. Nuk ka pasur reforma vitin e kaluar dhe nuk ka reforma as këtë vit. Siç qëndrojnë tani punët, nuk do të ketë datë për negociata as këtë vit”-tha Aleksandër Nikollovski, VMRO-DPMNE .

Por, eurokomesari i BE-së për zgjerim Johanes Han, përsëri, në një intervistë për Agjencinë e Lajmeve MIA shprehet i bindur se vendet anëtare të unionit do të vendosin në favor të Maqedonisë së Veriut.

“Duke pasur parasysh përparimin e dukshëm që bëri Maqedonia e Veriut, jam i bindur që vendet anëtarë do të japin dritë jeshile para verës… Siç them gjithmonë: nëse vendet tona partnere përmbushin, vendet anëtare duhet po ashtu të përmbushin”-pohoi Johanes Han, eurokomisar.

Për ekspertët, raporti i progresit ka qenë mjaftë pozitiv me një rekomandim të qartë për fillimin e menjëhershëm të negociatav.

Por, deri në fund të vitit, sipas Aleksandër Jovanovskit, vendit i mbetet akoma punë në zbatimin e reformave, veçanërisht në gjyqësor dhe siguri.
Shtuar më 30/05/2019, ora 16:57
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori