Edhe Mickoskit i zbulohet një aferë korruptive kur ishte nën Gruevskin
Lideri i VMRO-DPME-së, Hristijan Mickoski akuzohet se ka marrë rreth 33 mijë metra katror tokë me qira në pronësi të shtetit, në kohën kur ishte këshilltar për energjetikë i ish-kryeministrit Nikolla Gruevski. Siç njofton zëdhënësi dhe deputeti i LSDM-së Konstandin Konstandinov, Micksoki tokën e ka marrë për ndërtim të një hidrocentrali.

“Toka në pronësi të Republikës së Maqedonisë nga Qeveria e Gruevskit, i është caktuar konsorciumit në të cilin është kompani me të cilën udhëheq Mickoski, Energotech DOO Shkup. Ky është një konflikt klasik i interesit. Në atë kohë, dhjetor 2015, Hristijan Mickoski ishte këshilltar i kryeministrit të atëhershëm të Qeverisë, Nikola Gruevski “, tha Kostadinov.

Kostadinov tha se pret që të reagojnë institucionet përkatëse për siç thotë konfliktin klasikt të interesit që e ka bërë Mickoski.
Shtuar më 28/10/2018, ora 14:37

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori