Drejt zgjidhjes emri i Maqedonisë?
Pas shumë vitesh kontestimesh për të zgjidhur emrin e Maqedonisë, duket se më në fund ka shenja për të rregulluar kontestin e emrit.

E përditshmja austriake "Der Standard" shkruan se Greqia ka frikë nga zgjerimi territorial i Maqedonisë dhe ndaj ndërkombëtarisht ky shtet njihet si IRJM (Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë).

Propozimi i fundit i Nimic supozohet të jetë “Republika Epërme e Maqedonisë”, gjuha si “maqedonase” dhe qytetarët si “popull i Maqedonisë së epërme”, transmeton Lajm.

Deri më tani Maqedonia nuke ka pranuar emrin "Republika e Epërme e Maqedonisë", por se sipas gazetës ka shenja që një gjë e tillë të rregullohet./albeu.com/
Shtuar më 27/10/2014, ora 11:58

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori