Doris Pak: Nacionalizmi grek ndez nacionalizmin maqedonas
Doris Pak, e cila ka qenë eurodeputete për shumë vite nga 1989 në 2014 thotë se moslejimi i Maqedonisë të shkojë më tej në integrimin për në BE është gabim i Bashkimit Evropian.

“Ky është një gabim. Greqia është ajo që ende bllokon. Nuk di si të shprehem: Nuk do kisha folur për Greqinë, por për politikanët grek të cilët nuk shohin se çfarë po ndodhë dhe nga ana tjetër nuk pajtohen që shteti të zhvillohet drejt BE-së. Nacionalizmi grek që bën bllokadën ndez edhe nacionalizmin maqedonas”, tha Pack.

Pack thotë se Marrëveshja e Ohrit ishte një pikë zanafille për shqiptarët dhe për një shtet multi-etnik me të drejta të barabarta./albeu.com/

Shtuar më 05/01/2015, ora 12:38

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori