Cervenkovski kundër amnistisë
Branko Cervenkovski
Branko Cervenkovski, lideri i partisë me të madhe opozitare në Maqedoni ka kundërshtuar sërish vendimin e Parlamentit të Maqedonisë, i cili më 19 korrik miratoi interpretimin autentik të ligjit për amnisti, me çka mbylli rastet e Hagës, që ngarkonin me akuza ish-pjesëtarë të UÇK-së.

“Para syve të publikut maqedonas u tregua se të vetë- ashtuquajturit "patriotë të mëdhenj", kur është fjala për ti mbajtur kolltukët dhe pushtetin janë të gatshëm të rishikojnë Marrëveshjen Kornizë dhe akoma më keq për amnistimin e krimeve kundër njerëzimit - diçka që është në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar dhe principet”, ka deklaruar Cërvenkovski për gazetën “Utrinski Vesnik”, transmeton agjencia e lajmeve INA.

Duke aluduar në Gruevskin ai është shprehur se trimi më i madh pas “Aleksandrit të Madh” u fsheh pas deputetëve të cilët i përdori si mish për top.
Cërvenkovski ka shtuar se partia të cilën e drejton dëshiron të ketë marrëdhënie të mira me partitë shqiptare, por se partia shqiptare BDI sipas tij për arsye të panjohura po luan rolin e avokatit të VMRO-DPMNE-së. /albeu.com/
Shtuar më 06/08/2011, ora 10:52

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori