Çelen karnavalet e Vevçanit, festohet ndërrimi i moteve
Në lokalitetet e Vevçanit të Poshtëm dhe të Epërm kanë nisur zyrtarisht karnavalet. Kjo festë e cila njihet si Vasilica, shënon ndërrimin e moteve. Aktivitetet dhe fesitmet për karnavalet në lokalitetet e Vevçanit të Poshtëm dhe të Epërm, janë çelur zyrtarisht nga ministrja e Kulturës e Maqedonisë, Elizabeta Kançeska-Milevska.

Këtë vit festimet për karnavalet përfshijnë shumë ngjarje, ndërsa aktivitetet do të përfundojnë me djegien tradicionale të maskave më 14 janar. /albeu.com/
Shtuar më 13/01/2015, ora 11:40
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori