Buxheti, Gruevski harron shqiptarët
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski ka ftuar partitë opozitare që të mos manipulojnë me qytetarët duke bllokuar miratimin e buxhetit për vitin 2013.

Gruevski e ka bërë apelin, siç ka thënë vetë ai, jo si kryeministër dhe politikan, por si njeri dhe qytetar i thjeshtë.

Sipas tij, mos miratimi i buxhetit lë peng dy milion qytetarë të vendit, maqedonasit, turqit, serbët, vllehët, ndërsa me qëllim apo pa qëllim, ka harruar të përmend shqiptarët të cilët zyrtarisht përbëjnë mbi 25 për qind të popullsisë, njofton INA.

"Po afrohet Viti i Ri dhe qytetarët, në vend se të ndihen të relaksuar dhe të përgatiten për festat, jetojnë në ngërç nëse do të ketë vitin tjetër rroga, pensione, subvencione, nëse do të përfundohet ndërtimi i ndonjë spitali i nisur më parë etj. Kështu që, apeloj që nëse nuk e duan Nikola Gruevskin ose VMRO-DPMNE-në, të vazhdojnë të diskutojnë me ne, le të na sulmojnë, le të pështyjnë... Kjo është betejë politike, unë do të mbrohem dhe do të përgjigjem në çdo akuzë dhe do të shpjegoj çdo gjë, ashtu siç dhe punoj. Por nëse vazhdojnë të lënë peng dy milionë frymë të gjalla, maqedonas, turq, serb, vlleh etj, kjo nuk është mirë për shtetin dhe vetë qytetarët", deklaroi Gruevski.

Gruevski ka theksuar se më këto veprime partitë opozitare nuk mund të përfitojnë asnjë poenë politikë, sepse qytetarët shohin dhe janë të vetëdijshëm për politikat të cilat i zhvillon mazhoranca dhe opozita.

Ndërkaq, lideri i LSDM-së, Branko Cërvenkovski ka deklaruar se partia në pushtet po ndjek rrugën e gabuar për sa i përket ngërçit lidhur me buxhetin e vitit 2013.

"Ata dëshirojnë ta mbajnë pushtetin, me çdo çmim, pa zgjedhur mjete, me forcë, me kërcënime dhe presioni. Me shkeljen e kushtetutës dhe ligjeve, dhe me frikësime. Pikërisht, këto ditë në parlament, edhe sot në këtë moment, tentojnë ta shkelin kushtetutën, ligjin, dhe rregulloren. Synojnë të instalojnë shtet partiak, të ndërmarrin puç partiak, të shkatërrojnë dhe shkelin demokracinë dhe shtetin juridik në Maqedoni", është shprehur Cërvenkovski. /albeu.com/
Shtuar më 23/12/2012, ora 18:01
ballisti z
e Dielë 23 Dhjetor 2012, Ora 18:37
O ju te albeut po mbusheni njeher e opergjithmon me mende, se nuk i ka haruar gruevski shqipetaret pe i ka haruarr sherbetori i tij aleksander antici(A A) qe me politiken e tije nenshrtuese dhe anti shqipetare.
bardh demiri
e Dielë 23 Dhjetor 2012, Ora 19:15
gjithë këtë qka e lexova askund su permenden shqiptarët se edhe ata jetojn në këtë shtet dhe se jan pjesë e keti shteti artificial,por edhe si ashtu e argumenton personi në fjalë, ishte mirë që krahas të tjerve te permenden edhe shqiptarët si pjesë e ati shteti
artan ibrahimi
e Hënë 24 Dhjetor 2012, Ora 14:00
O shqiptare spo e merni veshte politiken e ketij Gruevski i cili luan me BDI-ne ,si maca me miun e ato jane te lidhur me disa tendera qe edhe gjejat me te cmueshme,e me te dashura .....munden te ja falin Gruevskit, e ku me interesin e popullit qe sju djege aspak.
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Një avion i linjave egjiptiane ka kryer ulje të detyruar në aeroportin e Larnakes në Qipro, në orën 8:46. 

Ai ka liruar te gjithe pasagjeret, por jo ekuipazhin e avionit

Një avion i linjave egjiptiane ka kryer ulje të detyruar në aeroportin e Larnakes në Qipro, në orën 8:46. Ai ka liruar te gjithe pasagjeret, por jo ekuipazhin e avionit