Bust i Isa Boletinit në Saraj?!
Busti i heroit shqiptar Isa Boletini pritet të vendoset në komunën e Sarajt.

Busti i tij pritet të vendoset pranë shkollës "Dituria" si një mesazh paqeje ndëretnike mes banorëve.

Kryetari i komunës Saraj tha se shtatorja e Boletinit do të jetë themeli për dëshminë e historisë së shqiptarëve të Maqedonisë.

Shtatorja e Isa Boletinit do të vendoset më 23 janar në sheshin e Sarajit dhe besoj që kjo ditë do të jetë ditë feste jo vetëm për banorët e Sarajit por edhe për të gjithë shqiptarët ku do që jetojnë. Ajo luftë në 1912 ka pasur përkrahje shumë të madhe nga vet banorët e Dervenit, kuptohet e gjithë Shkupit, por sidomos Derveni, ku në mënyrën më të mirë kanë pritur të gjithë aktivistët dhe Isa Boletenit, që të bëhet çlirimi i Shkupit nga Perandoria osmane”, ka deklaruar Murati. /Albeu.com/
Shtuar më 14/01/2016, ora 20:41

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori