Burime diplomatike: Aksioni në rrethinat e Kumanovës me kërkesë të ndërkombëtarëve?
Sipas asaj qe shkruan Zhurnal, e cila citon burime diplomatike, aksioni i fundit në fshatrat e Kumanovës është kryer me kërkesë dhe rekomandim të faktorit ndërkombëtar.

Sipas këtyre burimeve, aksioni synon zbulimin e kampeve ilegale si dhe parandalimin e emigrantëve nga Siria dhe shtetet e tjera fqinje për të depërtuar në shtetet evropiane.

Ky aksion me karakter preventiv, sipas burimeve diplomatike te Zhurnal, tenton të siguron shtetet evropiane nga sulmet e mundshme terroriste, ngaqë tani po dëshmohet nga institucionet ndërkombëtare se në mesin e emigrantëve nga zonat e luftës në dhe përreth Sirisë, po infiltrohen edhe terroristë të cilët synojnë për të depërtuar në shtetet evropiane me qëllim për të zbatuar skenarë vdekjeprurëse përmes sulmeve terroriste siç ishin rastet e fundit në Bruksel dhe në Paris. /albeu.com/
Shtuar më 27/03/2016, ora 10:51

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori