"Burgu i Titos" vihet në shitje
Burgu që kishte ndërtuar Tito në Kroaci është vënë ne shitje.

Në këtë burg kanë vuajtur dënime mbi 13.000 persona nga e gjithë ish-Jugosllavia, personat që ishin komunistë filo-sovjetikë dhe antikomunistë.

Nga 13 mijë të burgosurit, 400 prej tyre e humbën jetën në ambjentet e burgut për shkak të kushteve, raporton ABC News.

Në korrik të këtij viti qeveria kroate vendosi ta nxjerër në shitje së bashku me disa qindra prona të tjera publike.

Shoqatat e ish-të përndjekurve politikë i kanë dërguar një letër qeverisë që burgun ta kthejë në memorial dhe jo ta shesë atë. /albeu.com/
Shtuar më 10/09/2014, ora 09:46
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori