Bullgaria kundër Maqedonisë Veriore
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Qeveria e Bullgarisë është rreptësisht kundër futjes së përcaktuesit gjeografik në emrin eventual të ri për Maqedoninë, deklaroi kryeministri bullgar Bojko Borisov. Ai beson se emri "Maqedonia Veriore" do të ishte krejtësisht e papranueshme, sepse ky term gjeografik do të përfshinte rajone që i përkasin Bullgarisë, duke hapur hapësirë për pretendime territoriale.

Kryeministri bullgar deklaroi për kanalin privat televiziv "TV +" se versionet e ndryshme të emrit të mundshëm të ardhshëm të Maqedonisë, u diskutuan, duke përfshirë edhe "Maqedoninë Veriore".

"Unë thashë që nuk do ta pranojmë, sepse nesër ata do të thonë se Bllagoevgradi është maqedonas", tha kryeministri Borisov. /albeu.com/
Shtuar më 09/06/2012, ora 13:32
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Një avion i linjave egjiptiane ka kryer ulje të detyruar në aeroportin e Larnakes në Qipro, në orën 8:46. 

Ai ka liruar te gjithe pasagjeret, por jo ekuipazhin e avionit

Një avion i linjave egjiptiane ka kryer ulje të detyruar në aeroportin e Larnakes në Qipro, në orën 8:46. Ai ka liruar te gjithe pasagjeret, por jo ekuipazhin e avionit