Bullgaria kundėr Maqedonisė Veriore
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Qeveria e Bullgarisė ėshtė rreptėsisht kundėr futjes sė pėrcaktuesit gjeografik nė emrin eventual tė ri pėr Maqedoninė, deklaroi kryeministri bullgar Bojko Borisov. Ai beson se emri "Maqedonia Veriore" do tė ishte krejtėsisht e papranueshme, sepse ky term gjeografik do tė pėrfshinte rajone qė i pėrkasin Bullgarisė, duke hapur hapėsirė pėr pretendime territoriale.

Kryeministri bullgar deklaroi pėr kanalin privat televiziv "TV +" se versionet e ndryshme tė emrit tė mundshėm tė ardhshėm tė Maqedonisė, u diskutuan, duke pėrfshirė edhe "Maqedoninė Veriore".

"Unė thashė qė nuk do ta pranojmė, sepse nesėr ata do tė thonė se Bllagoevgradi ėshtė maqedonas", tha kryeministri Borisov. /albeu.com/
Shtuar më 09/06/2012, ora 13:32
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.