Bukuria që u shkatërrua nga moskujdesi i politikanëve (FOTO LAJM)

Struga më herët është njohur si perlë e turizmit në Maqedoni dhe si një ndër qytetet më të mira në ish-Jugosllavi. Për këtë është përdorur edhe fraza ”Si Struga tjetër nuk ka” që edhe vet tregon se ka qenë e pa konkurrencë për ka bukuria!

Por çka ndodh tani në Strugë?

Nuk do ndalemi tek rreziku që kjo komunë mund të humbet nga partitë shqiptare dhe në katër vitet e ardhshme mund të udhëhiqet nga kuadër i partive maqedonase, LSDM ose OBRM-PDUKM.

Do flasim për problemin me deponinë e egër që mbi të gjitha i helmon struganët. Pas faktorit njeri, deponia e egër e shkatërron edhe mundësinë për të bërë turizëm.


Afaristët ankohen për ulje të numrit të rezervimeve kurse qytetarët ankohen për humbjen e gjallërisë së qytetit.

OBRM-PDUKM dhe LSDM në zgjedhjet e fundit fituan hiq më pak se nga 9 deputetë në Zonën Zgjedhore numër 5 ku bie edhe Struga. Mozaikun e listës së deputetëve e plotësuan edhe ”Aleanca për shqiptarët” dhe BDI me nga një ulëse në Kuvendin e Maqedonisë.

Por kjo nuk mjafton që këto 20 deputetë të reagojnë për Strugën e tyre, që sot po helmohet.


Struga gjithashtu ka edhe një ministër pa resor në Qeverinë e Maqedonisë. Ky është Ramiz Merko, edhe ish-kryetar i Komunës së Strugës për dy mandate. Si deputet shtesë nga ky qytet është edhe kryetari i LR-PDSH-së, Ziadin Sela.

Përndryshe, struganët e kanë nisur betejën e tyre për të kërkuar pastrimin e deponisë së egër që helmon të ardhmen e qytetarëve dhe perspektivën e qytetit. është formuar një grup jo formal të quajtur ”Struganët për Strugën” që numëron tashmë dhjetëra qytetarë dhe aktivistë të shoqërisë civile që veçse e kanë nisur betejën për qytet të pastër.

Qeveria e Maqedonisë të premten premtoi dislokim të kësaj deponie por deri sot asgjë nuk është bërë. Për të bërë këtë ishte angazhuar Ministria e Financave dhe sekretari i Qeverisë për të gjetur fonde rreth këtij misioni. Sot, e hënë (31 korrik) asnjë rezultat. /Telegrafi/
Shtuar më 31/07/2017, ora 09:39

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori