Bozhinovski: Lista zgjedhore një arsyetim për LSDM-në të mos shkojë në zgjedhje
Të gjithë tashmë e kanë të qartë për kushtet e LSDM-së se janë vetëm justifikim për të mos shkuar në zgjedhje. Atë e arriti dy herë, por tani gjërat nuk shkojnë më në favor të saj, transmeton Telegrafi.

Në një prononcim për Telegraf.mk analisti politik, Vlladimir Bozhinovski shpjegon se që nga fillimi i krizës politike ishte e qartë se LSDM-ja nuk dëshiron zgjedhje dhe se qëllimi i saj i vetëm është për të ardhur në pushtet dhe për të qëndruar për aq kohë sa të jetë e mundur, mundësisht deri në zgjedhjet e rregullta në vitin 2018.

“Deri atëherë duhej të kërkonte disa argumente për shtyerje të zgjedhjeve, edhe atë në një afat kohor më të shkurtër, për të mbajtur tensionin dhe të përpiqemi për të krijuar një masë kritike të njerëzve të cilët do të kishin mbështetur, të ngjashme me vitin 2001. Ata shpresojnë se në qoftë se ka destabilizim do të ndryshojë disponimin në mes votuesve. Nga LSDM-ja e dijnë se ata do të humbasin në zgjedhje dhe duhet të shtyhen vazhdimisht për aq kohë sa të jetë e mundur”, u shpreh Bozhinovski.

Analisti politik është i vendosur kur thotë se LSDM në zgjedhje tregoi se, kur edhe të mbahen ato, do të përjetojë një humbje të thellë dhe se nuk arritën të rrisin mbështetjen te votuesit. /Albeu.com/
Shtuar më 01/06/2016, ora 10:20

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori