Besimtarët ortodoks festojnë sot Ujin e Bekuar
Besimtarët ortodoks në Maqedoni festojnë sot festën e madhe të krishterë Uji i Bekuar, festë e cila festohet që prej shekullit të dytë.

Festa është e lidhur me pagëzimin e Jezu Krishtit nga Shën Jovani, i cili atëherë quhej Pagëzuesi, ndërsa kapja e kryqit do të thotë bashkimi i njeriut me Krishtin.

Kjo festë quhet edhe Uji i Bekuar dhe thuhet se ai që do të kapë kryqin, do të ketë një vit të mbarë. /albeu.com/
Shtuar më 19/01/2017, ora 09:34

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori