Beogradi gati kundër masat ndaj Shkupit
Autoritetet serbe presin që Qeveria e Shkupit të heq vendimin për kufizimin e importit të grurit nga Serbia.

Nënkryetari i Qeverisë serbe, Rasim Ljaiq deklaroi sot se Beogradit pret vendim të ri nga Shkupit dhe se nuk ka nevojë të aplikohen masa reciproke ndaj mallrave të eksportuara nga Maqedonia.

“CEFTA kërkoi nga Shkupi që të tërheq vendimin, me të cilin po e shkelë tregtinë e lirë dhe unë shpresoj se kjo do të ndodhë në një kohë shumë të shkurtër”, deklaroi Ljaiq.

Ai theksoi se me Shkupin shkëmbimi tregtar shkon 600 milion euro në vit dhe se nuk do të duhet të rrezikohet një funksionalitet i bashkëpunimit në fushën e tregtisë midis dy vendeve, njfton INA.

Zëdhënësi i Qeverisë së Maqedonisë, Aleksandar Gjorgjiev deklaroi se masat e vendosura do të hiqen atëherë kur do të krijohen kushtet e tregut, por ai nuk ka dhënë detaje se kur do të ndodhë kjo. Prodhuesit e grurit dhe miellit kanë theksuar se nuk pritet heqja e kësaj mase për mbrojtjen e prodhimeve vendore, pasi që nuk janë shitur mbi 40 për qind të grurit vendor. Shoqata për Prodhimin e Verërave në Maqedoni ka kërkuar heqjen e masave mbrojtëse, pasi që sipas tyre një pjesë e madhe e prodhimit të tyre shkon në tregun serb. /albeu.com/
Shtuar më 16/08/2013, ora 18:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori