SHBA e zhgënjyer: Ivanovi të rishikojë mandatin
Ambasadori amerikan Xhes Bejli, është shprehur i shqetësuar lidhur me situatën aktuale në Maqedoni, pasi presidenti Gjorge Ivanov nuk ia dha mandatin kreut të LSDM-së, Zoran Zaevit.

Bejli i ka bërë thirrje presidentit Ivanov që ta shqyrtojë edhe njëherë vendimin e mbrëmshëm.

Bejli u shpreh se deklaratën e jep si përfaqësues i partnerëve strategjik të RM-së dhe si miq të cilët e respektojnë plotësisht sovranitetin dhe integritetin e Maqedonisë.

Bejli gjithashtu ka theksuar se SHBA-të mbrëmë janë dëshpëruar kur mësuan se Ivanovi nuk i ka dorëzuar mandatin Zaevit, për t'i dhënë kështu mundësinë që të formojë qeveri.

Ai ka shkruar se pajtohet me deklaratën e eurokomisionerit Johanes Han, i cili e kritikoi vendimin e presidentit Ivanov. /albeu.com/
Shtuar më 02/03/2017, ora 11:25

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori