BDI 7.1, PDSH 4.2, RDK 1.1 për qind besueshmëri
Në një sondazh të realizuar nga Instituti për hulumtime politike në Shkup në periudhën 19 deri 21 tetor ka rezultuar se 23,7 për qind e anketuesve do të kishin votuar për VMRO-DPMNE-në, derisa 15.5 për qind për LSDM-në me supozimin se, “pasojnë zgjedhje të parakohshme parlamentare”.

Në pyetjen “nëse të kishim supozuar se së shpejti do ketë zgjedhje të parakohshme, për cilën parti do të kishit votuar?”, rezultatet kanë nxjerrë se për asnjërën nuk janë 22.4 për qind, për “tjetër” 2.2 për qind, ndërsa “nuk di” 23.8. Për BDI-në do të kishin votuar 7.1 përqind e anketuesve, për PDSH-në 4.2, ndërsa për RDK-në 1.1 për qind.

Kryeministri Nikolla Gruevski bindshëm udhëheq në kategorinë “në cilin politikan keni më shumë besim për momentin”, edhe atë me 24.1 për qind.

Zoran Zaevi 7.2 për qind, Ali Ahmeti 6.9, Menduh Thaçi 3.9 për qind, Rufi Osmani 1.3 për qind, Branko Cërvenkovski 1.9, dhe Radmilla Shekerinska 1.7 për qind, Andrej Zhernovski 0.6 për qind, Stevçe Jakimovski 1.0 për qind. /albeu.com/
Shtuar më 27/10/2013, ora 13:44

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori