Ban Ki Moon: OKB nuk cënon gjuhët e popujve
Pëlqej
Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki Moon në një bisedë telefonike me ministrin e jashtëm të Maqedonisë, Antonio Milloshoski e ka siguruar këtë të fundit se OKB-së me përpikëri do të respektojë gjuhën maqedonase.

Në njoftimin e MPJ-së theksohet se sekretari Moon ka bindur ministrin Milloshoski se OKB ngelen fuqishëm tek qëndrimi i tyre parimor për mosndryshimin e simboleve kombëtare të çfarëdo populli.

Ministri Milloshoski ka theksuar se Maqedonia është e përkushtuar në tejkalimin e kontestit të emrit me Greqinë dhe se Qeveria ka vullnet politik për dinamikë më efektive në procesin e negociatave për emrin nën ombrellën e OKB-së.
Shtuar më 17/11/2010, ora 12:01
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori