Ashton: Maqedonia duhet të integrojë vetveten
Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Catherinë Ashton gjatë vizitës së saj në Shkup ka theksuar se perspektiva evropiane e Maqedonisë në BE është pozitive, ndaj ajo duhet të punojë për zbatimin e marrëveshjes së Ohrit, për dialog politik dhe inkluziv me mediat, të cilat janë të një rëndësie esenciale.

Sipas Ashton, integrimi i vendit në Bashkimin Evropian fillon qysh nga vendi.

"BE po e ndjek me kujdes zbatimin e marrëveshjes së 1 marsit, veçanërisht në formimin e Komisionit anketues dhe nënshkrimin e Memorandumit për mirëkuptim. I inkurajojmë liderët politikë t,i tejkalojmë ndarjet dhe të krijojmë një frymë të re politike. në këtë mënyrë Maqedonia dot ë ketë mundësi që t,i plotësojë qëllimet strategjike"- theksoi Ashton. /albeu.com/
Shtuar më 17/04/2013, ora 09:29
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori