Ashton largon Sorensenin nga Maqedonia
Peter Sorensen
Piter Sorensen ka lënë Maqedoninë dhe ka shkuar në Bosnje Hercegovinë si kreu i delegacionit evropian në atje, i emëruar nga shefja e Politikës së Jashtme të BE, Catherine Ashton.

“Nuk mund të mendoja dikë tjetër që të ishte më i kualifikuar për të marrë përsipër rolin e kreut të delegacionit”, ka deklaruar Ashton.

Pritet të marrë detyrën e re në fillim të muajit korrik, ndërsa procedura e thirrjes për vendin e lënë bosh në Shkup, deri në emërimin e një ambasadori të ri, pritet të zgjasë disa muaj.

Sorensen ka qenë përfaqësuesi i BE-së në Beograd nga viti 2006-2010, si dhe numri dy i Shtyllës së Katërt të misionit të OKB-së në Kosovë, nga viti 2002-2006. /albeu.com/Shtuar më 30/05/2011, ora 17:42

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori