Sekuestrohen 5.2 milion euro të të fortëve të Lezhës
Arsyeja pse opozita greke kundërshton emrin për Maqedoninë
Pëlqej
Kreu i Partisë opozitare greke “Demokracia e Re”, Kirijakos Micotakis ka hedhur poshtë propozimin Republika e Maqedonisë së Ilindenit.

“Personalisht jam irrituar. Ka një diskutim për emrin e Shkupit si Republika e Maqedonisë së Ilindenit . Le t’i sqarojmë disa çështje për ata që nuk duket se e njohin mirë historinë tonë. Kryengritja Ilinden dhe emri i Ilindenit janë identifikuar me irredentizmin maqedonas.

Ai është një emër që është identifikuar me kryengritjen nacionaliste, e cila më pas, si parullën qendrore kishte Maqedoninë për maqedonasit dhe formimin e një Maqedonie të Madhe me kryeqytetin e saj në Selanik.

Me fjalë të tjera, me të njëjtin emër i cili u diskutua dhe ndoshta ende për të flet Cipras, është mishërim i irredentizmit”, tha Micotakis.


Shtuar më 21/05/2018, ora 11:02
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori