Analisti: Ky është plani për destabilizimin e Serbisë nga Shqipëria
Kryetari i Këshillit Kombëtar Boshnjak (BNV) dhe udhëheqësi i SDA’së të Sanxhakut Sulejman Ugljanin i kërkuan qeverisë serbe dhe Bashkimit Evropian të përcaktojnë datën e tërheqjes së ushtrisë serbe, policisë, shërbimeve sekrete dhe autoriteteve gjyqësore nga territori i Sanxhakut.

Por sipas analisti Tomislav Kresoviç kjo është një përpjekje për të dëbuar institucionet serbe nga rajoni i Rashkës.

"Nuk ka dyshim se kjo është një veprim i qëllimshëm i koordinuar me disa faktorë të huaj për të destabilizuar Serbinë." tha ai.

Analisti më tej ka shtuar " Sipas retorikës dhe mesazheve, Dr. Sulejman Ugljanin koordinon strategjinë e tij politike me iniciativat nga Prishtina, Tirana dhe Sarajeva, por edhe me interesat e disa fuqive të tjera botërore që po përpiqen të krijojnë një krizë në Serbi, raporton “Vestinet”, transmeton Periskopi.

Është një çështje e identifikimit të rajonit të Rashkës me ngjarjet e tanishme në Katalonjë, që është promovimi i referendumit të pavlefshëm që nga viti 1991, i cili gjoja përkufizoi autonominë e Sanxhakut si një e drejtë etnike për vetëqeverisje më të gjerë.

Sipas Dr. Sulejman Ugljanin, gjithçka duhet të jetë në përputhje me referendumin e lartpërmendur, kur 99% e votuesve kanë votuar për autonominë e plotë politike dhe territoriale të Sanxhakut me të drejtën për t’u bashkuar me një nga republikat sovrane.

Synimi është që Sanxhaki të bashkohet me Federatën e Bosnjë Hercegovinën ose me Kosovën.

Retorika e Dr. Sulejman Ugljanin ka për qëllim tërheqjen e vëmendjes ndërkombëtare, por edhe një ndërprerje të qëllimshme të dialogut mbi Kosovën midis Prishtinës dhe Beogradit."

Kurse Muhamed Zukorliç, deputet dhe kryetar i Komisionit Parlamentar për Arsimin, Shkencën, Zhvillimin Teknologjik dhe Shoqërinë e Informacionit në një intervistë në TV Pink thotë: “Dr Sulejman Ugljanin foli në të njëjtën mënyrë në vitet 1990 derisa hyri në qeveri dhe pastaj filloi të lëvdonte Serbinë, duke thënë se të gjitha problemet boshnjake janë zgjidhur.”

Momenti kur çifti i parashikuar për Këshillin Popullor të Bosnjës, që është disa qindra mijë euro, skadon letër nga xhepi i duhur dhe shtyn për një politikë të tillë. ”

Krijuesit kryesorë të skenarit të krizës ballkanike sipas gazetës serbe janë anëtari i Presidencës së Bosnjë Hercegovinës dhe kryetari i SDA-së, Bakir Izetbegović, kryetari i këshillit kombëtar boshnjak, Dr Sulejman Ugljanin dhe udhëheqësit politikë të shqiptarëve në Kosovë dhe Shqipëri.

Gazeta shkruan se pas këtij grupi politik janë disa mentorë ndërkombëtarë që duan të shkundin Bosnjë Hercegovinën, Republikën Serbe dhe të destabilizojnë Serbinë në mënyrë që të mos formojnë Asociacionin e Komunave Serbe në Kosovë.
Shtuar më 16/11/2017, ora 16:08
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori