Basha përgatitet për "17 Majin" e dytë dhe futjen në zgjedhje
Ali Ahmeti u takua sot me Ljupço Zikov dhe Vllado Buçkovski
Ashtu siç ishte paralajmëruar sot është mbajtur takimi mes Kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, dhe Ljupço Zikov, kryetar i Aleancës për Maqedoni Pozitive si dhe ish kryeministrin e Maqedonisë, Vllado Buçkovski.
Takimi është mbajtur sot në selinë e partisë BDI-së në Tetovë.

Temë kryesore e takimit ishin zgjedhjet presidenciale dhe kërkesa e BDI-së për president konsensual. Në takim është diskutuar gjithashtu edhe për situatën politike në vend, si edhe për çështjen e emrit dhe integrimet euroatlantike.

Kryetari i Aleancës për Maqedoni Pozitive Ljupço Zikov është shprehur përkrahës i idesë së një presidenti konsensual në Maqedoni.
"Ky është një hap me rëndësi dhe është shumë mirë që hapet kjo temë në këtë kohë në Maqedoni".

Ndërsa kryetari i BDI-së Ali Ahmeti theksoi partitë politike duhet që të tregojnë gatishmëri që të zgjedhin një President të Maqedonisë që do t’i përfaqësojë denjësisht të gjitha komunitetet në vend dhe do të angazhohet denjësisht për synimet euroatlantitke të të gjithë qytetarëve”, thuhet në komunikatën e kabinetit të Ahmetit.

Në takim është thënë se NATO dhe BE janë prioritet absolut për të gjithë qytetarët dhe ky proces nuk ka alternativë.

Ahmeti ka theksuar se duhet të shfrytëzohet momenti për një zgjidhje përfundimtare për çështjen e emrit sepse negociatat nuk cënojnë as identitetin e bashkëqytetarëve maqedonas dhe as gjuhën e tyre. /albeu.com/
Shtuar më 13/01/2014, ora 15:45
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori