35 përqind e nxënësve ne Maqedoni janë shqiptarë?
Maqedoni, 35 % e nxënësve janë shqiptarë.

Nga gjithsej 280 mijë nxënës që ka shteti i Maqedonisë, gati 98 mijë janë të etnisë shqiptare.

Një shifër e tillë është dhënë nga ministri i Arsimit, Abdilaqim Ademi.

“Aktualisht nuk kemi numër të saktë, sepse ende të gjitha shkollat nuk na e kanë dërguar numrin e nxënësve. Por me rëndësi eshte se përqindja është diku mes 30-35% shqiptarë dhe ky proporcionin vlen për klasat e para”, tha Ademi. /albeu.com/
Shtuar më 03/09/2014, ora 17:33
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori