"Llafet e Dynjasė": Saliu nuk i beson diplomave tė Myqeremit?!
Pëlqej
Myqerem Tafaj
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Pas skandaleve tė shumta nė sistemin arsimor nė Shqipėri, Ministria e Arsimit po pėrjeton njė krizė tė vėrtetė besimi nė vetvete, njoftojnė burime brenda ministrisė pėr "Llafet e Dynjasė" tė Portalit Albeu.

Janė tė shumta arsyet qė kanė shtyrė ministrinė e sė ardhmes (edhe pse nuk janė tė paktė ata qė e quajnė ministria e sė kaluarės) tė pėrjetojė kėtė krizė.

Por, burimet thonė se kriza ka arritur kulmin pas Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave (VKM), pėr diskriminimin me ligj tė diplomės sė doktoraturės tė marrė nė universitetet shqiptare.

Sipas kėtij vendimi, njė doktoraturė e marrė nė njė vend pėrendimor, doktoraturė tė cilėn e ka liēencuar njė ministri e njė vendi tjetėr nuk ėshtė ligjėrisht e barabartė me njė diplomė doktorature e marrė nė Shqipėri tė cilėn e ka liēensuar vet ministria!!!

Juristėt shprehen se mjafton padia nė gjykatė e kėtij vendimi nga njė "kokėkrisur" qė ka mbaruar doktoraturėn nė Shqipėri dhe ky vendim detyrimisht do tė ndryshojė, pasi ky vendim as juridikisht nuk ėshtė nė rregull. Pėr anėn etike, morale dhe integritetin e vet atyre ministrave qė kanė doktoratura shqiptare nuk ka nevojė tė flitet. I kanė bėrė gropėn vetes.

Por, si e vlerėsojnė kėtė denimen analistėt e "Llafeve tė Dynjasė"?!

Ata kanė deklaruar se kjo pikė e kėtij vendimi ėshtė reflektim i kompleksit qė ka qeveria nga gjithēka qė e liēencon vet.

"Ka mė paradoks se tė nėnēmosh diplomėn qė e jep vet pėr njė diplomė tė njė shteti tjetėr qė ti nuk e kontrollon dot?! Kėsaj i thonė tė kesh problem me vetveten", shprehet analisti Mesdhe Totolani.

Ndėrsa analisti tjetėr i "Llafeve tė Dynjasė", Koēo Bilbili shprehet i habitur se si ka mundėsi qė qeveria nuk ju beson diplomave qė i lėshon vet.

"Ore, janė kėta nė terezi", shprehet i habitur analisti Koēo Bilbili i cili shton se "ėshtė pėr t'u habitur se si Ministria e Arsimit nuk njeh diplomat qė lėshon vet dhe njeh diplomat e lėshuara nga ministri tė shteteve tė huaja. e kam thėnė edhe mė parė, ky Myqeremi ka problem me vetveten. Nėse nuk beson nė kapacitetet e universiteteve pėr ta bėrė siē duhet kėtė punė, pse mor i jep liēencėn?!" pėrfundon komentin i zemėruar analisti Bilbili. /albeu.com/

SHĖNIM: Lajmet nė "Llafet e Dynjasė" nuk janė tė vėrteta. Ato janė trajtime pėrqeshėse tė fenomeneve dhe ngjarjeve tė zakonshme.
Shtuar më 30/01/2013, ora 09:27
DENIZ
e Enjte 31 Janar 2013, Ora 14:17
Hahahaah sa e forte!
Shume bukur e keni trajtuar... Dhe fotoja e ministrit ta heqka trurin.. Hahah!
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
A rrezikohet vendi ynë nga sulmet e ISIS?
24.21 %
56.08 %
14.67 %
5.02 %
Total 4894 Vota!
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.