Zgjidh komunikimin me fėmijėt
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Nuk janė vetėm vlerėsimi dhe lėvdatat, apo ndrydhja e ndjenjave tė fėmijės, ato qė pėrcaktojnė nivelin e besimit tė fėmijės tek vetja. Ka rrugė dhe metododa tė tjera, me anė tė tė cilave ne programojmė fėmijėt tanė, ku mė tė rėndėsishmen unė do tė veēoja mėnyrėn si u japim udhėzimet dhe urdhėrat.

Kjo, duke bėrė pėrzgjedhjen pozitive ose negative tė fjalėve.


Tridhjetė shprehjet mė tė dobishme qė njė i rritur mund t'i drejtojė njė fėmije:

Tė dua.

Si je?

Ti je njeri i mirė.

Ti mund tė bėsh gjithēka nėse vendos t\'a bėsh.

Ti je shumė i zgjuar.

Unė jam shumė i lumtur qė Zoti mė ka dhėnė njė fėmijė si ty.

Je shumė i talentuar.

Kur tė vendosėsh tė bėsh diēka, duhet t\'a ēosh deri nė fund.

Ti je njėsh.

Ti meriton pėrgėzimet e mia, sepse e meriton.

Ti mund tė shkosh, dhe unė nuk do tė ndihem merakosem pasi besoj nė aftėsitė e tua.

Je i bukur.

Ti kontribon shumė pėr kėtė familje.

Ti je i shkėlqyeshėm nė...

Unė tė dua kėshtu siē je.

Si ndihesh karshi kėsaj ēėshtjeje? Ēfarė mendimi ke?

Unė tė vlerėsoj shumė dhe kam respekt tė madh.

Ti je mė i pėrgjegjshėm se shumė tė rritur tė cilėt i njoh.

Ti do tė arrish t'i realizosh tė gjithė ėndrrat e tua, falė personalitetit tėnd tė mrekullueshėm.

Ke bėrė diēka tė mrekullueshme, gjė qė mė bėn krenar.

Mua mė bėhet qejfi, pasi tashmė mund tė mbėshtetem tek ti.

Unė dhe nėna jote tė kemi dashur qė nė ēastet e para qė ke lindur dhe kjo dashuri do tė vazhdojė gjithė jetėn.

Supet e tua mbajnė njė kokė dhe njė tru tė madh.

Ti ke dhunti tė pakufizuara.

Unė kam besim tek ti.

Tė shoqėrohesh me ty, ėshtė e kėndshme.

Ti mė pėlqen shumė.

Puna jote e palodhur, i ka dhėnė frutat.

Unė tė vlerėsoj dhe ēmoj.

Unė ndihem i privilegjuar qė tė njoha.

Kėto gjėra duhen kujtuar sa herė qė themi "Tė dua".

1 – Ėshtė fjala mė e rėndėsishme tė cilėn duhet tė kujtohesh dhe t\'ia thuash fėmijės tėnd. Kėtė fjalė duhet t'ia thuash nė mėnyrė tė pėrsėritur. Nuk ka pėrse t'i thuash:"Po unė tė kam thėnė nė vitin 1994 qė tė dua?!"
Kjo fjalė, nuk duhet tė jetė e rrallė si vizita tek dentisti, e cila bėhet njė herė ose dy nė vit.

2 – Kije parasysh se fjala "Tė dua" ka dallim tė madh nga ndenja e dashurisė e cila konkretizohet nė vepra, si (pėrkujdesja pėr fėmijėn, sigurimi i nevojave, larja e rrobave etj...) Fėmijėt duhet t'a ndjejnė dashurinė e prindėrve nė forma tė ndryshme, ku hyn dhe fjala "Tė dua".

3 – Mos prit qė fėmija tė t'a kthejė "Edhe unė tė dua". Ti duhet t\'ia shprehėsh qė e don, i shtyrė nga kjo ndjenjė qė tė vlon nga brenda.

4 – Shmang ēdo lidhje mes fjalės "Tė dua" dhe ndonjė sjellje tė fėmijės. Mos i thuaj "Tė dua kur..." Fjala "Tė dua" nuk ka nevojė pėr pjesė tė tjera ligjėrate dhe nuk ka pėrse tė kushtėzohet.

5 – Nėse e ke tė vėshtirė t'i thuash "Tė dua" shkruaje nė njė letėr dhe vendosja tek jastėku i tij personal. Njė nėnė qė e kishte tė vėshtirė t'i thoshte "Tė dua" fėmijės sė saj, fillimisht u mėsua duke i thėnė njė kafshe shtėpiake, pastaj arriti t'ia thotė dhe fėmijės.

6 – T'a pasosh fjalėn "Tė dua" me pjesėsėn "Por" e bėn atė tė dyshimtė. Mos e pėrdor fjalėn "Tė dua" thjesht pėr tė krijuar njė ambjent tė pranueshėm dhe mė pas tė shtrosh njė ēėshtje e cila tė vendos pėrballė fėmijės. Ti vetėm mund tė kėrkosh njė mėnyrė tė sjellurit qė dėshiron, ose qė nuk e dėshiron.

7 – Fjalėt "Tė dua" janė shumė private dhe intime ndonjėherė. Kur thuhen nė prezencėn e shokėve tė fėmijės, mund t'i vėrė tė pranishmit nė siklet, sidomos nė disa etapa moshore tė caktuara. Gjithėsesi, kjo ėshtė relative.
Shtuar më 24/04/2012, ora 19:39
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.