Zbulohet rruga e rigjenerimit të lëkurës
Mjekët përdorin lazer dhe acid retinoik për të trajtuar dëmtimet e lëkurës. Shkencëtarët tani kanë zbuluar një mekanizëm që mundëson trajtime të reja.

Dëmtimi i lëkurës, në formën e njollave të errëta dhe rrudhave, ndodh natyrshëm. Drita ultravjollcë nga dielli është një faktor kryesor në plakjen e lëkurës, dhe shkakton atë që ekspertët e quajnë photoaging.

Ekspertët parashikojnë se industria e përtëritjes të fytyrës do të rrisë të ardhurat e saj të tregut në mbi 17 miliardë dollarë në vit në vitin 2018, dhe në rreth 25 miliardë dollarë në vitin 2025.

Dr. Luis Garza, një profesor i asociuar i dermatologjisë në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Johns Hopkins, dhe ekipi i tij përdori të dhëna dhe biopsie të lëkurës nga 17 gra që kishin pësuar trajtim me një formë të përbashkët të terapisë për përtëritje të lazerit, të cilat thonë se përmirëson imazhin e lëkurës.

Në hulumtimet e mëparshme, Dr. Garza tregoi se qelizat e lëkurës të dëmtuara lëshojnë dsRNA, e cila, nga ana tjetër, vepron si një sinjal rreziku dhe fillon rigjenerimin e lëkurës dhe gjëndrës së flokëve në minj.

Në studimin aktual, ekipi gjithashtu gjeti një rritje në shprehjen e gjeneve të përfshirë në prodhimin e acidit retinoic. Ky derivat i vitaminës A luan një rol qendror në zhvillimin embrional, dhe shkencëtarët e dinë se ai kontribuon në rigjenerimin e lëkurës dhe gjymtyrëve në modelet e kafshëve.

Mjekët përdorin acid retinoik për të trajtuar kushtet e lëkurës, si psoriasis dhe puçrra fytyre, por edhe për përtëritjelëkurës.
Shtuar më 19/07/2019, ora 19:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori