Zbulohet antitrupi që shëron kancerin e gjirit?
Një medikament qetësues ka potencialin për të ndryshuar mënyrën se si gratë trajtohen për kancerin e gjirit.

Ekspertët thonë se Scituzumab është një antitrup që zeron qelizat e kancerit.

Meqenëse ajo synon drejtpërsëdrejti tumoret duke shmangur qelizat e shëndetshme, efektet anësore mbahen në minimum.

Në një studim klinik që përfshin 108 gra me kancer të gjirit trefishtë-negativ që u përhapën rreth trupit, droga e infuzuar shkaktoi tkurrje tumore "të rëndësishme", raportuan hulumtuesit.

Gjithsesi kjo mbetet akoma në fazë eksperimentale dhe akoma e nuk ka pasur një efekt përfundimtar. /albeu.com/
Shtuar më 26/02/2019, ora 11:52
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori