Vetitë kuruese të kikirikut
Kikirikët përmbajne sasi të mëdha të proteinave, duke bërë që të jetë një produkt i cili përdoret nga personat nën peshë. Kikirikë janë një burim i pasur i vitaminës E, manganit dhe proteinave që janë të dobishme për funksionimin e mirë të trupit, ato rivalëzojnë në përmbajtjen me antioksidant manaferrat dhe luleshtrydhet dhe janë shumë më të pasur me antioksidantë se mollët, karrotat apo panxharet.

Ato kanë një sërë efektesh të shëndetshme si;
Kikirikët e pakripur ndihmojne arteriet e zemres.
Një e katërta e filxhanit me kikirikë përmban yndyra te pangopura aq sa një lugë gjelle vaj ulliri të cilat ndihmojnë për koresterol të ulët në gjak.

Përmbajtja e lartë e kikirikeve me niacin ndihmon në shërimin e qelizave të dëmtuara të sëmundjes.

Kikiriket përmbajnë vitaminë E, një antioksidant i fuqishem që ka treguar se redukton ndjeshëm rrezikun e kancerit dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Kikiriket përmbajnë hekur e cila është thelbësore për funksionimin korrekt te qelizave të kuqe të gjakut, janë të pasur me kalcium qe ndihmojne per forcimin e kockave.

Studimet tregojne se duke shtuar qofte shume pak kikirike ne dieten tuaj mund të zvogëloni LDL kolesterolin(e keq) me 14%.
Kikiriket permbajne fibra qe ndihmojne per të ulur rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.

Kikiriket ndihmojn3 për të përshpejtuar rritjen e hormoneve mashkullore dhe femërore.

Individët me probleme të veshkave ose fshikëz se tëmthit duhet të shmangin kikirikët, sepse kikirikët përmbajnë sasi të mjaftueshmeë oxalates te cilat mund të kristalizohen dhe të shkaktojnë probleme shëndetësore.

Individët me probleme me tiroidet mund të shmangin kikirikët sepse përmbajne goitrogens qe ndërhyjnë me funksionimin e gjëndrës tiroide. /albeu.com/
Shtuar më 21/04/2015, ora 14:12

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori