Vendi më i populluar në botë (FOTO LAJM)

Ky qytet në Kinë ishte dikur vendi më i populluar në mbarë botën. Në disa blloqe pallatesh që mund ti shikoni dhe në foto, jetonin mbi 50 mijë njerëz.
Ky qytet në Kinë ishte dikur vendi më i populluar në mbarë botën. Në disa blloqe pallatesh që mund ti shikoni dhe në foto, jetonin mbi 50 mijë njerëz.

Qyteti ishte një fenomen pasi aty kishte 33 mijë familje dhe biznese në vetëm 300 godina të ndërtuar pa kontributin as edhe të një arkitekti të vetëm.

Qeveria shpenzoi 2.7 miliard dollarë të Hong Kongut për ta shkatërruar qytetin dhe për të kompensuar banorët. Evakuimi përfundoi në vitin 1992.

Fotografi kanadez, Greg Girard ka jetuar pesë vite në këtë qytet kinez, përpara se të shkatërrohej. Ai bëri këto foto që kujtojnë vendin dikur më të populluar në botë.
Shtuar më 05/05/2012, ora 20:06

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori