Vaji i kokosit, nė shėrbim tė bukurisė
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Pėrdorimi i vajit tė papėrpunuar tė kokosit mund tė rezultojė me flokė mė tė shėndetshme dhe me shkėlqim. Vaji i kokosit pėrmban proteinat esenciale tė nevojshme pėr rritjen e flokėve. Pėrdorimi i rregullt mund tė forcojė flokėt, duke u pėrkujdesur pėr to nga rrėnjėt deri te majat, duke ofruar mbrojtje tė flokėve. Vaji i kokosit mund tė zvogėlojė problemet me zbokth pa veprim tė fortė tė lėndėve kimike tė cilat pėrdoren nė produktet komerciale. Masazhi nė lėkurėn e kokės po ashtu ka efekt antistres. Vaji i kokosit dhe produktet qė lidhen me kokosin janė pėrbėrės kryesorė nė disa produkte pėr kujdes dhe lėkurė, por mė e dobishme dhe mė ekonomike ėshtė tė pėrdoret vetėm vaji i kokosit dhe tė mos paguhet ēmimi pėr emrin e famshėm.

Vaji i kokosit ėshtė i ngurtė nė temperaturėn e dhomės dhe sigurt mund tė ruhet pėr 2 deri 3 vite. Sasia e vogėl e cila pėrdoret si regjenerator apo zbutės i lėkurės mund tė shkrihet nė shuplakėn e dorės suaj.

Vajin e kokosit mund ta pėrdorni pėr flokė nė njė nga tri mėnyra. Pėr pėrkujdesje tė thellė tė flokėve aplikoni 3 deri 4 lugė vaj kokos para gjumit. Lejoni qė vaji tė shkrihet nė duart tuaja dhe bėjini masazh lėkurės sė kokės.

Flokėt i mbėshtillni me kapelė tė dushit dhe mėngjesin tjetėr i lani si zakonisht. Nėse kjo gjė ju duket e komplikuar, aplikoni vajin nė tė njėjtėn mėnyrė, por lėreni tė paktėn 1 orė, sipas mundėsisė 2 deri 3 orė. Pastaj lani flokėt me shampon si zakonisht. Pėr shėrimin e zbokthit, pėrdorni vaj tė kokosit para se tė pėrdorni shamponin. Bėni masazh nė lėkurėn e kokės me dy lugė vaj kokosi gjysmė ore para se ta pėrdorni shamponin nė flokė. Pėrdoreni rregullisht pėr tė vėrejtur rezultatet.

Sigurisht, produktet tė cilat pėrmbajnė vaj tė kokosit do tė duhej tė jenė tė dobishme, ose tė paktėn jo tė dėmshme. Megjithatė, nuk dihet kurrė sesi pėrpunohen, apo sa vaj tė kokosit pėrmbajnė nė tė vėrtetė. Qumėshti i kokosit fitohet nga kokosi. Lėngu i cili gjendet brenda kokosit quhet uji i kokosit.

Si mjet hidratues, vaji i papėrpunuar i kokosit lehtė absorbohet nė lėkurė. Vetitė e tij antimikrobike shėrojnė ēarjet e vogla nė lėkurė pėr tė minimizuar apo zvogėluar futjen e baktereve dhe larvave. Vaji i kokosit ėshtė lehtė tė aplikohet. Vetėm ngrohni njė sasi tė vogėl nė shuplakė dhe bėni masazh nė lėkurė.

Vaji i kokosit ėshtė po ashtu kremė e shkėlqyer pėr fytyrė. Pas aplikimit, lėkura ėshtė e butė. Bėn ēudira pėr pėrmirėsimin e lėkurės sė thatė dhe tė qėruar dhe pėr zbutjen e kutikulave.
Shtuar më 06/02/2011, ora 15:15
Plator Dema
e Martë 10 Dhjetor 2013, Ora 12:07
shum mir sepse ky kokosi eshte i papunuar
dila shala
e Premte 30 Janar 2015, Ora 21:10
o zot sa i mir vaji kokosit
andia
e Martë 17 Shkurt 2015, Ora 13:02
a eshte me te vertete i mire per floket.?sa kushton..?
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.