Ushqimet që duhet të konsumoni kur jeni të stresuar
Duke qenë se ngarkesa e trurit shkakton stres tek individë të ndryshëm, dëshira për të ngrënë bëhet e papërballueshme në të tilla raste.

Natyrisht, ka nga ata të cilët nuk e mendojnë fare ushqimin gjatë momenteve të vështira, por për shumicën funksionon klisheja e konsumit të çfarëdo lloj produkti ushqimor.

Por, jo çdo i tillë na ndihmon për të luftuar stresin, e kështu detyrohemi të hamë dyfish. Ndoshta nuk e keni menduar kurrë, që tostit aq shumë të yndyrshëm, t’i shtonit avocado. Ashtu sikurse mund t’i keni nënvlerësuar farat e lulediellit, apo çajin e nxehtë.

Ka dhe nga ato, të cilat përmbajnë një sasi të konsiderushme yndyre, por le të jemi të sinqertë: askush nuk u shëndosh për një ditë! Na besoni, vërtet ia vlen.

Këto janë disa nga ushqimet që do të ndihmojnë në eleminimin e stresit:

Tost me avokado

Fara

Çaj

Çokollata

Kikirikat ose çdo produkt të thatë

Sushi

Lëngje me përmbajtje limoni

Perime të shoqëruara me djath të shkrirë

Biskota të kripura me gjalp kikiriku. /albeu.com/
Shtuar më 15/06/2017, ora 22:08

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori