Ushqimet që duhet të evitoni
Në konsumimin e ushqimeve që mund të jenë të shtruara në tavolinën tonë, duhet të kemi kujdes. Për të pasur një jetë të shëndetshme me disa ushqime duhet të mendohemi dy herë para se t,i konsumojmë.

Ndër to po përmendim:

Salca e domates kur është e konservuar. Kur ushqimet janë të konservuara kanë kimikate të dëmshme si BPA.

Kaloritë që të jep Sandviçi. Sallam, proshutë, rosto viçi, mish apo ushqime të tjera që janë të mbingopura me natrium, përmbajnë aromatizues kimike dhe ngjyra, ndaj duhet kujdes.

Margarina e krijuar nga vaj perimesh, rrit inflancionin duke dëmtuar qelizat e enëve të gjaku,rrit rrezikun për sëmundje kardiovaskulare, kanceri, sëmundjet degjenerative, shtim në peshë, dhe rrit kolesterolin e keq.

Sheqeret artificiale janë aq shumë të ëmbël-nganjëherë 200 herë më shumë se sa sheqeri i tavolinës sa që truri fillon të vdes për ushqime të ëmbla.

Hulumtimet thonë se ato shkaktojnë kancer dhe programe neurologjike, por shkenca e ka konfirmuar se ata nxisin shtim në peshë dhe shërbejnë për të rritur oreksin. /albeu.com/
Shtuar më 26/05/2013, ora 12:20

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori