Ushqimet për një dietë ideale (FOTO LAJM)

Arrat kanë shumë kalori dhe duhen konsumuar me sasi të moderuar, por pikërisht yndyra që përmbajnë është jashtëzakonisht e mirë për organizmin. Duke konsumuar këtë lloj yndyre që gjendet tek arrat, organizmi redukton kolesterolin e keq dhe ul rrezikun për iktus dhe sëmundjet kardiake. Arrat janë një burim i madh me proteina, fibra dhe antioksidantë, vitamina dhe minerale.
Shpesh mendojmë se për të ndjekur një dietë të shëndetshme mjafton që të eliminojmë ushqimet e rënda dhe kalorike.

Sigurisht që duhet reduktuar konsumimi i shumë elementëve të dëmshëm për organizmin, por fillimisht duhet të përqendrohemi tek futja në dietën e përditshme të disa ushqimeve të domosdoshme. /albeu.com/

Janë disa ushqime që përmirësojnë dietën tonë dhe që e bëjnë trupin më të shëndetshëm:
Shtuar më 20/03/2012, ora 19:02

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori