Uji i Fukushimas është i sigurtë
Një zyrtar japonez ka pirë i pari ujin e Fukushimës për të demostruar se uji është i shëndetshëm dhe i sigurtë.

Fukushima ishte në qendër të vëmëndjes nga Organizata të ndryshme, kryesisht OBSH-JA (Organizata Botërore e Shëndetësisë) pas cunamit të këtij viti, nëse centrali bërthamor është i sigurtë dhe popullsia pranë saj mund të jetojë e sigurtë aty.

Zyrtari japonez që piu ujin, Jasuhiro Sonoda u pa nervoz në momentin që kthente gotën me ujë që vinte nga burime poshtë dy reaktorëve bërthamorë por që para se të shkonte në gotën e japonezit ishte kontrolluar dhe sterilizuar. /albeu.com/
Shtuar më 02/11/2011, ora 09:35
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori