Tortė me lajthi
Pëlqej
Tortė me lajthi
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Punojeni gjalpin me sheqer, derisa tė behet shkumė (pėrdorni mė mirė mikserin). Futini tė verdhat e vezėve, njė e nga njė, miellin (duke e hedhur ne forme shiu) dhe nė fund majanė. Hidhni lajthitė dhe ēokollatėn tė grira bashke; rrihini nė shkume tė bardhat me pak kripe dhe ia shtoni pėrzierjes, duke u kujdesur qė tė mos shpėrbehet.

Hidheni brumin nė tavėn e bėrė me gjalpė dhe me miell dhe piqeni nė furrėn e nxehur pėr afro 50 minuta.

Ndėrsa ėmbėlsira ėshtė ne furre rriheni ajkėn. Pėr tė bėrė kremin, shkriheni ēokollatėn ne banjėmari dhe pėrpunojeni me njė shpatull duke shtuar ndonjė pikė esence tė vaniljes dhe ajkė tė lėngshme.

Kur ėmbėlsira tė jetė bėrė, mund ta ftohni mbi skarė, pastaj ndajeni nė dy disqe. Mbusheni me ajkė tė fryrė dhe mbulojeni me ēokollatė duke e zbukuruar me lajthitė e copėtuara.

Nevojitėn:

• Gjalpė nė copa, 150 g
• sheqer kallami, 150 g
• 4 vezė
• miell 0,100 g
• maja pėr ėmbėlsira, 1 lugė
• lajthi tė pjekura, 100 g
• ēokollatė e shkrirė, 200 g
• 1 dorė kripė
• lajthi tė copėtuara, 30 g pėr zbukurim

MBUSHJA:
• ajkė, 100 ml

KREMI:
• ēokollatė e shkrirė, 150 g
• ndonjė pikė esencė tė vaniljes
• ajkė e lėngshme, 4 lugė
Shtuar më 22/02/2011, ora 18:03
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.