Tiramisu me molla
Pëlqej
Tiramisu me molla
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Produkte tė nevojshme:

• 400 g molla
• 40 g gjalpė
• 100 g sheqer
• 1 lugė tė vogėl cimet pluhur
• 3 tė kuq tė vezės
• 1 ve
• 200 g sheqer pluhur
• 4 ml aromė vanilje
• 200 ml krem
• 1 forcues pėr krem
• 500 g djathė mascarpone
• 1 lugė lėngė limoni
• 300 ml kafe turke tė zier
• 20 ml rum
• 300 g keksė
• kakao pluhur

Pėrgatitja:

Mollėt lahen, qėrohen dhe prehen mė copa tė holla. Nė njė tenxhere ngrohni gjalpin, shtoni mollėt e prera, sheqerin, cimet pluhurin, dhe tė gjitha sė bashku nė njė zjarr tė lehtė dhe duke i pėrzier herė pas herė i zieni derisa tė zbutet molla. Nė njė enė tjetėr vendosni tė kuqtė e vezėve, njė ve, sheqer pluhur, aromė vanilje, dhe tė gjitha sė bashku i pėrzieni me mikser deri sa tė fitoni masėn.
Nė njė enė tjetėr, vendosni kremin, pėrforcuesin pėr krem, dhe i pėrzieni me mikser. Kremin e gatshėm e pėrzieni ngadalė me masėn e fituar nga vezėt.
Nė kėtė masė, vendosni djathin mascarpone dhe njė lugė lėngė limoni.
Nė njė enė tė cekėt, pėrzieni kafen turke tė zier dhe rumin, me kėtė masė i lagni keksėt dhe i vendosni nė fund tė njė enė tė pėrshtatshme pėr tiramisu. Mbi keksėve vendosni shtresėn me krem, e shpėrndani dhe mbi tė e vendosnin shtesėn nga mollėt. Pastaj pėrsėri e vendosni njė rend keksė tė lagur me kafe, njė rend krem, dhe mbi tė gjitha sė bashku hidhni kakao pluhur.
Tiramisunė kėshtu tė pėrgatitur para se ta shėrbeni mė sė miri do tė ishte ta lini pėr disa orė nė frigorifer.
Shtuar më 03/08/2010, ora 00:04
monda
e Mërkurë 17 Tetor 2012, Ora 22:57
qajo 200ml krem per qfar kremi bahet fjal
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.