Të hash çokollatë të bën mirë për trurin
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
hash shumë çokollata mund të bëjë që në të ardhmen të fitosh një çmim “Nobel”, të paktën kështu sugjeron një studim i fundit. Në vendet ku konsumohet shumë çokollatë duket se jeton numri më i madh i personave që kanë fituar një çmim “Nobel”, shkruan Shqip.Me pak fjalë të hash çokollatë të bën mirë për trurin. Shkencëtarët e besojnë plotësisht këtë, madje japin edhe shpjegimet e tyre. Me të vërtetë që nuk bëhet fjalë për një thashethem të dëgjuar në bare, por për një studim prestigjioz të publikuar në “New England Journal of Medicine” që sugjeron se si konsumi i çokollatës është i lidhur me çmimet “Nobel”, që kanë më pak se dy muaj që janë shpërndarë. Pra të hash çokollatë i bën shumë mirë trurit duke e fuqizuar atë, thonë shkencëtarët.


Autori kryesor, doktor Franz Messerli, i “San Luke’s-Roosevelt Hospital” dhe “Columbia University” në Nju Jork, raporton se ekzistojnë provat evidente se flavoniodet që gjenden te çokollata fondente, por edhe te çaji jeshil dhe vera e kuqe mund të jenë një ndihmë e madhe për të ngadalësuar dhe parandaluar degradimin mendor të lidhur me moshën. Për të kuptuar se konsumi i çokollatës është i lidhur me mirëfunksionimin e trurit, shkencëtari bëri një studim për konsumin për person në 23 vende të botës. Të dhënat e mbledhura nga raportet për shitjet, u krahasuan më pas me numrin e çmimeve “Nobel” që u janë dorëzuar qytetarëve të vendeve që u bënë pjesë e studimit. Sipas doktor Messerli-t, lidhja është me të vërtetë e madhe. Po cili është klasifikimi i vendeve ku konsumohet më shumë çokollatë dhe që ka numrin më të madh të fituesve të “Nobel”-it?. /albeu.com/

Shtuar më 17/11/2012, ora 18:11
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian