Tė hash ēokollatė tė bėn mirė pėr trurin
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
hash shumė ēokollata mund tė bėjė qė nė tė ardhmen tė fitosh njė ēmim “Nobel”, tė paktėn kėshtu sugjeron njė studim i fundit. Nė vendet ku konsumohet shumė ēokollatė duket se jeton numri mė i madh i personave qė kanė fituar njė ēmim “Nobel”, shkruan Shqip.Me pak fjalė tė hash ēokollatė tė bėn mirė pėr trurin. Shkencėtarėt e besojnė plotėsisht kėtė, madje japin edhe shpjegimet e tyre. Me tė vėrtetė qė nuk bėhet fjalė pėr njė thashethem tė dėgjuar nė bare, por pėr njė studim prestigjioz tė publikuar nė “New England Journal of Medicine” qė sugjeron se si konsumi i ēokollatės ėshtė i lidhur me ēmimet “Nobel”, qė kanė mė pak se dy muaj qė janė shpėrndarė. Pra tė hash ēokollatė i bėn shumė mirė trurit duke e fuqizuar atė, thonė shkencėtarėt.


Autori kryesor, doktor Franz Messerli, i “San Luke’s-Roosevelt Hospital” dhe “Columbia University” nė Nju Jork, raporton se ekzistojnė provat evidente se flavoniodet qė gjenden te ēokollata fondente, por edhe te ēaji jeshil dhe vera e kuqe mund tė jenė njė ndihmė e madhe pėr tė ngadalėsuar dhe parandaluar degradimin mendor tė lidhur me moshėn. Pėr tė kuptuar se konsumi i ēokollatės ėshtė i lidhur me mirėfunksionimin e trurit, shkencėtari bėri njė studim pėr konsumin pėr person nė 23 vende tė botės. Tė dhėnat e mbledhura nga raportet pėr shitjet, u krahasuan mė pas me numrin e ēmimeve “Nobel” qė u janė dorėzuar qytetarėve tė vendeve qė u bėnė pjesė e studimit. Sipas doktor Messerli-t, lidhja ėshtė me tė vėrtetė e madhe. Po cili ėshtė klasifikimi i vendeve ku konsumohet mė shumė ēokollatė dhe qė ka numrin mė tė madh tė fituesve tė “Nobel”-it?. /albeu.com/

Shtuar më 17/11/2012, ora 18:11
Emanuela
e Dielë 18 Nëntor 2012, Ora 10:24
PO me fytyren cfare ndodh mbasi te hash cokollata??? Acarohet dhe dalin akne :(
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe

Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe