Studimi/ Selfiet, çrregullim mendor
Psikologët kanë dalë në përfundimin se mania nga selfiet është një çrregullim mendor. Kjo mani karakterizohet nga një dëshirë e vazhdueshme për të fotografuar vetveten dhe për të shpërndarë foto në rrjetet sociale, kjo për të kompensuar mungesën e vetëvlerësimit.

Shkencëtarët kanë identifikuar tri nivele çrregullimi:

1- Çrregullim shëndetësor për personat që e bëjnë foton, por nuk e publikojnë në rrjetet sociale

2- Akut, për ata që fotografohen jo më pak se tri herë në ditë dhe i publikojnë në rrjetet sociale

3- Kronik, kur njeriu bëhet i varur dhe provon një dëshirë të pakontrollueshme për të fotografuar veten 24 orë në 24, të paktën 6 herë në ditë.

Më e keqja është se ende nuk ka një kurë për të gjithë personatfotografohen në çdo çast. /albeu.com/


Shtuar më 13/06/2016, ora 17:14
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori