Studimi i frikshëm, çfarë i bën vaji vegjetal trurit tonë
Sipas një studimi të publikuar në të përditshmen britanike “Daily Mail”, ngrënia e ushqimeve të gatuara me vaj vegjetal rrit rrezikun e humbjes së kujtesës.

Studimi tregon se vaji ka gjasa të formojë një pllakë në tru, që njihet si kërcënuese e memories dhe sëmundjeve të tjera neurodegjenerative.

Në shekullin e 20-të, amerikanët ishin të shqetësuar për rritjen e rrahjevezemrës dhe reduktuan yndyrat si gjalpi duke i zëvendësuar me vajin vegjetal.

Dr. Catherine Shanahan, dietologe dhe fizikane, thotë se ky ishte një gabim serioz dhe ky tip vaji na rëndon trupin.
Shtuar më 01/05/2019, ora 09:36
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori