Sipas një studimi, meshkujt lajnë më pak duart se femrat pasi përdorin tualetin
Gratë janë më të prira të lajnë duart pasi përdorin tualetin sesa meshkujt, sipas një studimi të ri.

Një studim i çastit analizoi derën e zyrave të një ndërteseje të madhe në Londër, duke zbuluar se dera e tualetit për meshkuj mbante gjashtë herë më shumë baktere sesa ajo e femrave, transmeton lajmi.net.

Studimi më i fundit zbuloi se dera e banjos së meshkujve përmbante katër herë sasinë e baktereve në një vend tualet mesatar, që ka gjasa të pastrohej më rrallë.

Kjo mund të rrisë rrezikun që bakteret të kalojnë në stomak nga sipërfaqja e ndotur.

Duke iu përgjigjur hulumtimit nga kompania ‘Hygiene Initial Washroom Hygiene’, eksperti Sally Bloomfield, profesor nderi i Shkollës së Higjienës dhe Mjekësisë së Londrës, tha: “Ne e dimë nga hulumtimi ynë se gratë kanë tendencë të praktikojnë higjienë më të mirë dhe të lajnë duart më shpesh pas përdorimit të banjos”.

“Higjiena e duarve është e rëndësishme, pasi dyert preken edhe nga persona të tjerë”, potencoi tutje Bloomfield.
Shtuar më 23/07/2019, ora 12:52

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori