Si të përgatisim gurabije
Pëlqej
Përbërësit

1 margarinë
1 gote sheqer
1 gote kos
2 vezë
1 pluhur paste(pecive)
1 sodë bikarbone
700 gr miell

Hapat
1.Puteri ose margarini , shkrihet vetëm pak ,pastaj tundet me sheqer dhe i shtohen kosi , vezët, soda,peciva dhe mielli.

2.Brumi duhet të jetë mesatarisht i butë, pastaj ndahet në toptha të cilat rreshtohen në tepsi të lyer me yndyrë. Tepsia futet në furrë të nxehtë dhe lihet për 40 – 50min.

3.Në temperaturë prej 200 C gurabijet qëndrojnë të freskëta disa ditë, dhe për këtë arsye janë përgatitur shumë shpesh për piknik ose udhëtime të gjata.
Shtuar më 25/12/2017, ora 23:38
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori