Si të mos shëndoshemi për festa
Nga një mëngjes i shëndetshëm dhe i lehtë në mëngjes festash gjatë Krishtlindjeve apo Vitit të Ri. E pamundur që të jesh në dietë gjatë kësaj periudhe të bukur të vitit. Por, metodat për zgjedhje të arsyeshme dhe për të shmangur marrjen e kilogramëve gjatë këtyre ditëve janë këtu.

Shmangni ngrënien e mëngjesit. Vetëm një filxhan qumësht dhe disa biskota ose lëng portokalli dhe kaq.

Ujë dhe shumë ujë. Dy litra ujë në ditë bien janë normë jo vetëm në verë, por edhe në dimër. Sigurisht, rregulli vlen edhe gjatë Krishtlindjeve, kështu që nëse e teprojmë me ushqimin, nuk duhet të harrojmë të pimë shumë ujë!

Lëvizja pas ngrënies. Është mirë që të mblidheni së bashku dhe të shikoni një film të bukur me gjithë familjen, por nuk duhet të shkojmë direkt nga tryeza në shtrat.

Ne hamë ngadalë. Midis gëzimit të festave dhe padurimit për të shijuar gatime të mira, mund të ndodhë që të fillojmë të hamë çdo gjë me shumë me nxitim. Gabim!

Pimë një çaj bimor. Në mënyrë që të ndihmojmë tretjen sa më shpejt, pini një çaj të mirë bimor menjëherë pas ngrënies!

Vrap në mëngjes. Nëse palestra është e mbyllur, nuk duhet të heqim dorë nga trajnimi: edhe gjatë pushimeve.
Shtuar më 27/12/2018, ora 13:21

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori