Si të llogarisni sasinë e duhur të ujit që duhet të pini çdo ditë
Çdo vit, njerëzit pinë më shumë se 4 trilion metërkub ujë. Ju ndoshta keni dëgjuar vetëm që keni nevojë të pini 8 gota ujë në ditë që të gjitha proceset brenda trupit tuaj të funksionojnë mirë. Sidoqoftë, numri nuk është plotësisht i saktë dhe në këtë artikull, ne do të shpjegojmë se si qëndron e vërteta.

Ky shkrim do t'ju ndihmojë të llogarisni sa ujë duhet të pini në ditë.

Si lindi miti për standardin "8 gota ujë në ditë"

Të gjithë organet tona përbëhen nga uji, zemra dhe truri janë 73% ujë ndërsa mushkëritë janë 83% ujë. Ideja që një person duhet të pijë 8 gota ujë në ditë për t'i mbajtur ato organe dhe tërë trupin të hidratuar është mjaft e njohur.

Sidoqoftë, këto 8 gota për të cilat dëgjojmë kaq shpesh nuk janë një rregull, por një sugjerim i mesëm. Me gjasë u bë i njohur sepse duket se është një mes i artë për të gjithë. Në fakt, trupit tuaj mund t’i duhet pak a shumë ujë.

Faktorët që ndikojnë në sasinë e ujit që ju nevojitet

Seksi dhe mosha: Në mosha të ndryshme, trupi ynë përmban një sasi të ndryshme uji. Kështu, i duhet një sasi e ndryshme për të qëndruar i hidratuar. Gjinitë e ndryshme përmbajnë gjithashtu sasi të ndryshme uji në trup.

Pesha: Studimet thonë se të rriturit me një indeks më të lartë mase trupore ka më shumë të ngjarë të qëndrojnë të dehidruar. Gjithashtu, përveç që ju mban të hidratuar në mënyrë adekuate, uji gjithashtu mund t'ju ndihmojë të humbni peshë.

Mjedisi: Nëse jetoni në mot të nxehtë, padyshim që keni nevojë për më shumë ujë dhe nëse jetoni afër detit ose oqeanit, ku lagështia është më e lartë, organizmi juaj do të kërkojë më pak.

Ushtrime: Nëse stërviteni rregullisht, do të djersiteni më shumë sesa një person që ka një profesion pasiv. Kështu, duhet të zëvendësoni ujin që humbni.

Gjithashtu, nuk mund të harrojmë kushte të veçanta si:

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji: Gjatë shtatzënisë, studimet sugjerojnë që gratë duhet të pinë më shumë ujë se zakonisht.

Gjendja e përgjithshme shëndetësore: Gjëra të tilla si ethe ose diarre e bëjnë trupin të humbasë ujë më shpejt se zakonisht. Është e rëndësishme të pini ujë për të parandaluar dehidratimin.

Si të llogarisni sasinë e ujit që ju nevojitet

Ekziston një formulë që do t'ju ndihmojë të llogaritni sasinë e ujit që i nevojitet trupit tuaj:

Sasia e ujit në litra që duhet të pini në ditë është e barabartë me peshën tuaj në kilogramë shumëzuar me 0,033.

Pasi të llogaritni sasinë, mund të bëni një orar që do t'ju ndihmojë të mbani mend të pini aq ujë sa ju nevojitet.

Produkte që mund të zëvendësojnë ujin

Edhe pse ekspertët sugjerojnë të pini ujë të pastër në mënyrë që të merrni të gjitha lëngjet që ju nevojiten, disa njerëz nuk mund të pinë aq shumë ujë gjatë ditës.

Njerëzit mund të zëvendësojnë një pjesë të marrjes së ujit me fruta dhe perime të ndryshme që përmbajnë shumë ujë. Shalqiri, portokalli dhe trangujt janë prej më shumë se 80% ujë. Dhe supa dhe pije të ndryshme, si kafeja ose çaji, gjithashtu mund të zëvendësojnë disa filxhanë ujë.
Shtuar më 11/11/2020, ora 08:35

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori