Si të largojmë plakjen
Vërshimi i rrudhave dhe dobësimi i muskujve mund të vonohet dhe madje të eliminohet.

Kështu thonë një grup studiuesish në Shtetet e Bashkuara, të cilët kanë arritur rezultatet në fjalë pas një eksperimenti të kryer mbi një mi.

Eksperimenti u bë duke rigjallëruar qelizat e tërhequra që nuk janë ndarë dhe që akumulohen natyrshëm me moshën. Shkencëtarët besojnë se zbulimi i tyre mund të ketë një impakt pozitiv në kujdesin dhe kontrollin e plakjes tek njeriu.

Shkenctarët thanë se rezultatet e eksperimentit ishin mjaft interesante, por nga ana tjetër nënvizuan se ato duhet të studiohen me hollësi.

Studimi, i publikuar në revistën “Nature”, fokusohet në ato që quhen “qelizat që plaken”. Ato nuk ndahen për të formuar qeliza të reja dhe kanë një rol të rëndësishëm në parandalimin e tumoreve. Këto qeliza largohen nga sistemi imunitar, por shtohen me kalimin e kohës.

Studiuesit vlerësuan se rreth 10 për qind e qelizave janë të plakura tek të gjithë njerëzit në moshë shumë të thyer. /albeu.com/
Shtuar më 03/11/2011, ora 19:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori